Certificate of Attendance

 

The Clemson Center for Geospatial Technologies offers students a Certificate of Attendance for those who attend our entire series of recommended workshops. GIS is a very broad field that cannot be learned in just one session. Students often find themselves struggling with data issues and/or analysis tools after attending only an introductory workshop.

 

Part of our mission is to make sure students at Clemson interested in GIS have a guideline that ensures an effective yet smooth learning curve in learning the most up-to-date tools available in the field of GIS today. Our pathway is comprehensive and focuses on gaining firsthand experience in GIS.

 

Below are some of the most common case scenarios for students pursuing our certificate:
 

  • Students who want to expand their skills, advance their careers, or apply for internships that require GIS expertise.

  • Faculty whose research involves GIS and want to make sure their students have all the basic GIS skills necessary to perform solid research and spatial analysis.

 

Certificateofattendance_Spring2020.jpg

The following are the recommended hands-on workshops series. All our workshops are 3 hours each, making a total of 21 hours of hands-on instruction in GIS.
 

  1. Introduction to GIS

  2. GIS Data Creation and Management

  3. Working with Tabular data

  4. Basic Spatial Analysis

  5. Intermediate Spatial Analysis OR Basic Spatial Statistics

  6. Field Data Collection using GIS

  7. Introduction to Cloud Mapping with ArcGIS Online and Story Maps

 

To register for the workshops mentioned above, please click here

 

Certificate of Attendance Graduation

Congratulations to our CCGT graduating classes! Since the spring 2016 semester, groups of motivated students and post-doctoral researchers have completed all of our Introductory GIS series of workshops and received their Certificates of Attendance during a ceremony held in our collaborative room.


The recipients come from various disciplines, such as civil engineering, landscape architecture, and urban planning, environmental engineering, the geosciences, city and regional planning, and education. CCGT is excited to see how our graduating class will incorporate GIS into their research and careers!

 

CCGT Class of Spring 2016

The CCGT Class of 2022

  • Abby Good - Wildlife and Fish Biology

  • Alex Nejman - Computer Information Systems

  • Annaliese Winton - Economics

  • Annie Woofter - Electrical Engineering

  • Austin Parker - Public Administration

  • Azadeh Gholamrezazadeh-Famili - Computer Engineering

  • Caleb Hogg - Wildlife and Fish Biology

  • Ethan Ruggie - Civil Engineering

  • Gretta Determann - Public Administration

  • Ian Snider - Forest Resources

  • Jeremy Bays - Criminal Justice

  • Kaitlyn Samons - Rhetoric, Communication, and Information Design

  • Karen Claflin - Pesticide Regulation

  • Katerina Whitman - Environmental/Natural Resources

  • Kayla Bicknell - Hydrogeology

  • Keller Brogdon - Biological Sciences

  • Landon Hill - Computer Engineering

  • Guadalupe Franchi - City and Regional Planning

  • Md Safwan Ahsanullah - Civil Engineering

  • Parita Brahmbhatt - Computer Science

  • Prabina Sharma - Forest Resources

  • Ryan Dean - Agriculture

  • Sandra Tsiorintsoa - Mathematical Sciences

  • Scully Sikora - Entomology

  • Shamaya Whitby - Healthcare Genetics

The CCGT Class of 2021

  • Alex Matandos—Economics

  • Alyssa Seeman—Social Science

  • Anup K C—Parks, Recreation, & Tourism Management

  • Becky Brown—Wildlife & Fisheries Biology

  • Brennan Miller—Parks, Recreation and Tourism Management

  • Brodie Cox—Plant and Environmental Sciences

  • Celeste Elizabeth Giles—Plant & Environmental Sciences

  • Christine Phillips—Psychology

  • Christopher Holley—Environmental Engineering

  • Cierra Sullivan—Biological Sciences

  • Crystal Barker—Geology

  • Dandan Zhao—Social Science

  • Daniel Malagon—Biological Sciences

  • Emily Doherty—Applied Health Research & Evaluation

  • Emily Turke—Parks, Recreation and Tourism Management

  • Foster Kangben—Plant & Env Sciences

  • Harry Brann—AFLS Nondegree

  • Heather Nix—Upstate District Water Resource Agent

  • Ian Cummings—Biological Sciences

  • Jack Dekle—Environmental Toxicology

  • Jackie Encinas—Wildlife & Fisheries Res

  • Jada Houser—Computer Science

  • Jade Mellor—Biological Sciences

  • Jakolby Johnson—Political Science

  • Janiece Jackson—Mathematical Sciences

  • Jason Lucas—Construction Science and Management

  • Jeannette Fantone—Biological Sciences

  • Jenna Stephens—Wildlife & Fisheries Res

  • Joshua Saliutama—Biochemistry & Molecular Biology

  • Karen Jackson—Water Resources Agent

  • Kimberly Paul—Genetics & Biochemistry

  • Ksenija Gasic—Plant & Environmental Sciences

  • Kyle Smith—Plant & Env Sciences

  • Kyra Palange—Architecture

  • Lara Browning—Construction Science & Management

  • Lauren Duffy—Parks, Recreation and Tourism Management

  • Linus Schmitz—Plant & Environmental Sciences

  • Maddyson Frierson—Biosystems Engineering

  • Madelyn Stafford—Landscape Architecture

  • Mary-Frances Behnke—Plant & Env Sciences

  • Maxine Marvosa—Wildlife & Fisheries Res

  • Milan Panth—Plant & Env Sciences

  • Monica Culbreath—Public Administration

  • Olivia Poelmann—Wildlife & Fish Biol

  • Peyton Mello—Agricultural Mech & Business

  • Quiara Lawyer—Architecture

  • Ramses Rosales Garcia—Biological Sciences

  • Rasna Sharmin—Civil Engineering

  • Rithvik Ravindra Rao—Forest Resource Management

  • Ryan Kim—Engineering

  • Salvatore Costanzo—Architecture

  • Sarah Geisler—Electrical Engineering

  • Shaun Stice—Plant and Environmental Sciences

  • Snehal Lopes—Applied Health Research & Evaluation

  • Sophia Rapp—Criminal Justice

  • Susmita Bhowmik—Civil Engineering

  • Tharshikka Vickneswaran—Civil Engineering

  • Timothy Bryant—Entomology

  • Tong Liu—Planning, Design, and Built Environment

  • Victoria Davich—Public Administration

  • Wanita Dantes—Plant & Env Sciences

  • Xin Gao—Architecture

  • Ye Luo—Sociology

  • Yucheng Wang—Public Health Sciences

  • Yun Lu—Computer Science

 

The CCGT Class of 2020

  • Aaron Ringel—Landscape Architecture

  • Abdullah Al Mamun—Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Akshay Aniruddha Kulkarni—Mechanical Engineering

  • Amanda Steel—Mechanical Engineering

  • Araceli Vazquez—Accounting

  • Baylor Graham—Industrial & Organizational Psychology

  • Becky Brown—Wildlife & Fisheries Biology

  • Beena Thomas—Special Consultant

  • Bo Song—Forestry & Environmental Conservation

  • Breanna Ondich—Wildlife & Fisheries Biology

  • Brennan Edward Teddy—Agriculture

  • Bryana Lawlor—General Engineering

  • Bryana Mistretta—Business Administration

  • Caitlin Koob—Applied Health Research & Evaluation

  • Caleb Rice—Business Administration

  • Casie Bryant—Education

  • Cathlynn Delaney Mcgrady—Agriculture

  • Christopher Reigle—Environmental & Natural Resources

  • Curt Russell—IT Consultant

  • David Lenig—Construction Science & Management

  • Deeksha Narayan—Industrial Engineering

  • Derrell Bryant—Human Resource Development

  • Doris Suzuki Esmerio—Economic Analytics

  • Emma Sophia Simonis—Environmental & Natural Resources

  • Fahad Ul Hassan—Civil Engineering

  • Gunateja Guruvelli—Computer Science

  • Guncha Babajanova—Economics

  • Haley Marie Parent—AFLS Nondegree

  • Harish Lakshmi Srinivasan—Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Jade Chapman—Wildlife & Fish Biology

  • Jamal Nahofti Kohneh—Civil Engineering

  • Janelle Ostroski—Wildlife & Fish Biology

  • Jasmine Gill—Plant & Environmental Sciences

  • Jason Duncan—AFLS Nondegree

  • Jenna Crowder—Entomology

  • Jennifer Abbatiello—Wildlife & Fish Biology

  • Jessica Piedrahita—City & Regional Planning

  • Jiaying Dong—Planning, Design, & the Built Environment

  • John Sawyer McCarley—Sociology

  • Johnson Tam Vo—Electrical Engineering

  • Jonathan Beecher Field—English

  • Joseph Galmarini—Industrial Engineering

  • Katalin Beck—English

  • Kerry Howard—Public Health Sciences

  • Kevin Halliday—Mechanical Engineering

  • Lindsey Beates—Construction Science & Management

  • Linlin Mu—Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Lu Zhang—Public Health Sciences

  • Luke Allen Weatherford—Civil Engineering

  • Manisha Parajuli—Forest Resource Management

  • Matthew Ryan Stanley—Civil Engineering

  • Matthew Steven Brown—Entomology

  • Michelle Furbeck—Wildlife & Fish Biol

  • Nicholas James Schirato—Environmental Engineering

  • Robert Jarred Sparks—Forest Resource Management

  • Russell Stall—City & Regional Planning

  • Sababa Islam—Civil Engineering

  • Sara Mcclellion—Anthropology

  • Shaiane Tran—Electrical Engineering

  • Shasha Wang—Industrial Engineering

  • Shubhashrita Basu—Economics

  • Varun Chetan Kumar—Environmental Engineering

  • Venkat Narayanan Balachandran—Mechanical Engineering

  • Victoriana Nicole Malvoso—Computer Engineering

  • Vishal Thomas—Bioengineering

  • Walker Spivey—Plant & Env Sciences

  • William Luke Hurst—Industrial Engineering

  • Xavier Jamal James—Computer Information Systems

  • Yash Srivastava—Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Yesenia Castro-Vazquez—Business Administration

The CCGT Class of 2019

  • ​Amanda Rickert— Industrial Engineering

  • Andrew Hayes— Civil Engineering

  • Angela Sterling— Plant & Environmental Sciences

  • Ben Schmidt— Forestry & Environmental Conservation

  • Blake Splitter— Mathematics

  • Bruce Duane— Civil Engineering

  • Caitlin Torrence— Public Health Sciences

  • Ceyda Yaba— Industrial Engineering

  • Dilhani Nisansala Jayawardhana— Food, Nutrition, & Packaging Sciences

  • Dylan Getsinger— Mathematical & Statistical Sciences

  • Emma Sophia Simonis— Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Emmanuel Adjei— Civil Engineering

  • Hang Ren— Civil Engineering

  • Hayden Page— Environmental Engineering

  • Huan Chen— Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Jared Chrisp— Forestry & Environmental Conservation

  • Jenna L Crowder— Plant & Environmental Sciences

  • Joseph Green— Biosystems Engineering

  • Jushawn Macon— Electrical Engineering

  • Linlin Mu— Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Meghan Angelina— Forestry & Environmental Conservation

  • Narasimha Reddy Annapareddy—Parks Recreation & Tourism Management

  • Nicholas Hix— Biological Sciences

  • Rohith Kumar Reddy Katta— Civil Engineering

  • Satvik Dhumal— Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Xiaoxiang Hu— Landscape Architecture

  • Yuanyuan Wang— Landscape Architecture

The CCGT Class of 2017

  • Alicia Scalia — Sociology

  • Bin Sun — Electrical Engineering

  • Cynthia Belinga — Environmental Engineering

  • Daisy Torres — City & Regional Planning

  • Dhanuska Wijesinghe — Plant & Environmental Sciences

  • Elham Masoomkhah — Planning, Design, & the Built Environment

  • James Mills — Environmental Engineering

  • Jared Delk — Civil Engineering

  • Karris Denton — Biosystems Engineering

  • Katherine Dolan — City & Regional Planning

  • Katrina Black — Parks, Recreation, & Tourism Management

  • Megan McCullough — Anthropology

  • Morgan Ivey — Environmental Engineering & Earth Sciences

  • Patrick Anderson — Plant & Environmental Sciences

  • Rong Yu — Environmental Engineering

  • Russell Hardee — Clemson Experimental Forest

  • Samiuddin Fazil Mohammed — Civil Engineering

  • Taylor Parker — Parks, Recreation, & Tourism Management

  • Timothy "Jason" Whitley — History

  • Xiaolu Zhang — Environmental Engineering

  • Zahra Ghazanfari — Landscape Architecture

  • Zemin Dhanani — City & Regional Planning

  • Zhaowei Si — Landscape Architecture

The CCGT Class of 2016

  • Providence Adu — City and Regional Planning

  • David Nyugen — Environmental Engineering and Earth Sciences

  • Devin Peterson — Environmental Engineering and Earth Sciences

  • Cindy Roper — Education

  • Hamdi Zurqani — Forestry and Natural Resources

  • Philip Weatherford— Forestry and Natural Resources

  • Michael Knapp— Environmental Engineering and Earth Sciences

  • Linlin Mu — Environmental Engineering and Earth Sciences

  • Franco Foglia — Environmental Engineering and Earth Sciences

  • Santhosh Raj — Computer Science

  • Rawya al Dulaimi— Environmental Engineering and Earth Sciences

  • Sha Lu— Civil Engineering

  • Lu Xu— Landscape Architecture

  • Yusheng Wang— Civil Engineering

  • Kelly Lazar— Environmental Engineering and Earth Sciences

  • Melinda Shen— Civil Engineering

  • Wenxin Liu— Civil Engineering

  • Blake Lytle— Environmental Engineering and Earth Sciences